८५० वर्ष पुरानो ऐतिहासिक चर्च नोट्र डाम क्याथेड्रलमा भीषन आगलागीएजेन्सी– फ्रान्सको राजधानी पेरिसमा रहेको ८५० वर्ष भन्दा पुरानो र विश्वभर चर्चित रहेको चर्चमा आगलागी भएको छ । विश्व चर्चित चर्च नोट्र डाम क्याथेड्रलमा आलागी भएको हो ।

चर्चको पूरै भवनमा आगो फैलिएको छ । अग्निनियन्त्रकहरु आगो नियन्त्रणमा लिने प्रयासमा लगातार जुटिरहेका छन् । आगलागीको कारण भने खुलेको छैन, तर चर्चमा जीर्णोद्धारको काम भइरहेको थियो र यहि क्रममा आगालगी भएको हुन सक्ने अनुमान छ ।

आगोका कारण यो गिरिजाघरको जुरो र छत खसेको छ । गएको वर्ष चर्चित क्याथोलिक चर्चको रक्षाका लागि सर्वसाधारणसँग आर्थिक सहयोगका लागि अपिल गरिएको थियो । निकै पुरानो भएका कारण चर्चको भवन जीर्ण बनेको थियो ।

यसैबिच फ्रान्सका राष्ट्रपति इमानुएल म्याक्रोनले घटनास्थलको भ्रमण गरेका छन् । नेपाली समय अनुसार सोमबार राति आगलागी भएको हो । आगलागी भएको क्षेत्रको अवलोकनपछि राष्ट्रपति म्याक्रोनले नोट्र डाम क्याथेड्रलको पुनर्निर्माण गर्ने प्रतिबद्धता जनाएका छन् । सबै फ्रान्सेली मिलेर चर्चलाई पुरानै अवस्थामा फर्काउने उनले बताएका छन् ।

उनले भनेका छन्, ‘नोट्र–डाम हाम्रो इतिहास हो, हाम्रो साहित्य हो, र हाम्रो मनोभावनाको भाग हो, हाम्रो सबै प्रमुख कार्यक्रममा जम्मा हुने थलो पनि हो । महामारी, युद्ध, स्वतन्त्रतासहित हाम्रो जीवनको केन्द्र विन्दु हो ।’

चर्चको अघिल्लो भागको आगो अझै नियन्त्रणमा आउन सकेको छैन ।

ताजा अपडेट